Niclas Pergament

Underhållning, äventyr, spänning…

28 december 2011
Niclas Pergament har varit mellanstadielärare i ett decennium och datautbildare i två. Hans egen sammanfattning av sina arbetslivserfarenheter: ”Att möta olika människor och skapa pedagogiska förutsättningar för att var och en ska nå sitt utbildningsmål”. Niclas är en stor fotbollsnörd och matälskare med teaterintresse som gillar resor och möten med andra människor.

Vad är det viktigaste som sker inom ditt utbildningsområde?
– Just nu är det uppgraderingsutbildningar i Office 2010 som efterfrågas. I framtidens utbildningar tror jag att datorerna har ersätts av surfplattor och mobiler. Det finns redan bra appar till surfplattorna, till exempel för att hålla reda på inlämningsuppgifter, skriva anteckningar, titta på kartor, söka på Internet, visa filmer och videochatta via rörliga bilder. Det mesta kommer att styras med mobilen likt en fjärrkontroll.

Vad vill du säga till någon som funderar på att söka en utbildning inom området Excel?
Sluta fundera, just do it!

Om Excel-utbildningen vore en film – vilken skulle det vara?
– Den filmen har inte haft premiär ännu. Men den innehåller spänning, underhållning, äventyr och har ett riktigt lyckligt slut.