ra042

Fick bevis på min kompetens

19 december 2011
Anna Köster har läst Bokföring I, II och III. Hon har massor av erfarenheter och hyllar utbildning – och skratt! – på distans.

Efter att ha jobbat som undersköterska i tio år, drivit eget företag i lika många, och därefter hoppat från olika jobb inom sälj- och ekonomi, bestämde sig Anna Köster. Det var dags för fortbildning.

– Jag hade haft olika anställningar med ekonomiansvar i mindre företag och kände att jag behövde något ”bevis” på min kompetens, då jag saknar betyg, endast erfarenhet kommer du ingenstans på i dagsläget. Sen så är det väl lite framtidsplaner med det också den dagen jag vill ”trappa” ner. Då kanske jag kan jobba mer hemifrån med mindre bolag.

Hon hittade ingen utbildning som passade hemma i Göteborg och började söka i vidare cirklar. När hon fick reda på möjligheten att läsa på distans tvekade hon inte.

– Nej, det fanns inget annat val än att ta det på distans. Och det blev så bra! Det är inte alla som kan ta en kurs på grund av långa avstånd. Då är detta ett jättebra alternativ!

Att inte behöva ta sig till en kurslokal för att fortbilda sig är ingen större skillnad, menar Anna.

– Engagemanget spelar ingen roll om det är i skolan eller på distans. Skillnaden är nog att man tänker och klurar ut svar bättre på distans än i skolan, där det är lätt att direkt få ett svar på det man undrar över. Så jag skulle nog säga att man är mer engagerad på distans än i skolan! Men självklart finns det alltid hjälp att få med ett telefonsamtal eller med ett mejl vilket är skönt, poängterar hon och hävdar dessutom att distansstudierna snarare har gett en personligare kontakt med lärarna än vid vanlig fysisk undervisning.

– Distans var annorlunda, men lärorikt och roligt! Jag var tveksam till en början, men det visade sej att detta passade mig perfekt. Jag har aldrig känt mig övergiven, alltid fått hjälp snabbt när jag velat ha den och kan bara säga till alla som tvekar: GO FOR IT!

Efter utbildningen är Anna än mer övertygad om sin professionella inriktning.

– Jag känner mig säkrare på det jag håller på med och jag kommer att få lättare att söka jobb med en utbildning i ryggen. Det har varit en tid full med roliga händelser och överraskningar via nätet. Vansinnigt kul och många skratt har det varit!

  • Anna Köster

    Namn: Anna Köster

    Arbetar: BMST AB. Ekonomiansvarig på ett mindre företag inom skeppsfournering.

    Ålder: 44

    Familj: Sambo och 18-årig son

    Intressen: Rustar upp vårt sommarhus. Försöker mest leva i nuet och finner intresse i det mesta.

    Boktips: Deckare.

    Motto: ”Allt löser sig, även om det inte löste sig på just det sätt man tänkte sig”.

    Lyssnar på: Radioskval i bilen