Jan-Åke Björck

Med helikopterperspektiv

24 december 2011
Jan-Åke Björck är ingenjör och civilekonom, certifierad mental tränare och internationell coach. Han har 25 års internationell affärsbakgrund, bland annat för Ericsson, och har en mångfacetterad erfarenhet inom beteendevetenskapen.

Vad är det viktigaste som sker inom ditt utbildningsområde?
– Vi har sofistikerade affärssystem, redovisningssystem, processer, strukturer och fantastiska IT och telekomhjälpmedel. Ändå verkar det som att saker och ting inte flyter som de ska. Vad beror detta på? Det är en av de viktiga frågor vi måste fundera över och svara på framöver!

Vad vill du säga till någon som funderar på att söka en utbildning inom området Affärskommunikation?
– Du kan lyfta din ledarpotential och bli en mästare på att kommunicera med dina kunder, medarbetare, partners och leverantörer. I denna utbildning lär du dig hur du effektivt kan presentera dina budskap på ett trovärdigt och fängslande sätt. Du lär dig hur du effektivt kan förhandla och nå resultat som samtliga parter känner sig nöjda med och motiverade inför.

Om utbildningen vore ett fordon – vilket skulle den vara?
En helikopter! Den kan ha en helhetssyn på en situation eller en organisation och kan sedan gå ner till specifika byggstenar som en vision, ett övergripande mål, en förhandling eller ett budskap vilar på.